slajd01.jpgslajd02.jpgslajd03.jpgslajd04.jpgslajd06.jpgslajd07.jpgslajd08.jpgslajd10.jpgslajd12.jpgslajd13.jpgslajd14.jpg

KOLONIE ARTYSTYCZNO-JĘZYKOWE 2023 - informacja

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach informujemy, iż zapisy na kolonie artystyczno – językowe w sezonie 2023 rozpoczynamy dopiero w dniu 3 kwietnia 2023 r. (poniedziałek). Podczas wakacji 2023 r. odbędą się cztery turnusy kolonii artystyczno – językowych w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach w następujących terminach:

  • I turnus - 26.06 – 7.07 (dla młodzieży od 13 do 17 lat)

  • II turnus - 16 – 28.07 (dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat)

  • III turnus -  30.07 – 11.08 (dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat)

  • IV turnus - 13.08 – 25.08 (dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat)

 Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza dla Organizacji Global Volunteers

Global Volunteers 

1 grudnia 2014 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach wręczono Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. W tym roku prestiżowe wyróżnienia przyznano już po raz 25. Tegoroczni laureaci to: Maria Koc- dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, dr Rafał Dmowski- historyk, regionalista z Siedlec i amerykańska organizacja Global Volunteers, współpracująca od wielu lat z Powiatem Siedleckim.

Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza jest nagrodą wyjątkową, tak samo jak i jej Patron - gorący patriota, powstaniec i artysta, człowiek silnego charakteru. Wielka wola życia i siła tworzenia sprawiła, że nie złamało go nawet kalectwo.

Nagroda im. L. Benedyktowicza jest wysoko ceniona na Podlasiu i Mazowszu, otrzymują ją ludzie, którzy dorobkiem swojego życia przyczynili się do rozwoju tej ziemi w różnych sferach życia. Cenią ją laureaci i osoby do niej nominowane. Od początku swojej działalności Kapituła skutecznie opiera się politycznym wpływom, nagradzając ludzi wybitnych i wspaniałych, pragnących dawać innym to, co mają najcenniejsze – talent, zaangażowanie w sprawę i pasję.

Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza przyznawane są od 1987 r.. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski,  Biskup Antoni Dydycz, Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne imienia Karola Lipińskiego, Ośrodek "Misericordia" Caritas w Białej Podlaskiej.  Do tej pory Nagrodami im. Ludomira Benedyktowicza uhonorowano 81 osób i instytucji.

W załączeniu treść wystąpienia Dyrektora Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach Marka Błaszczyka prezentującego organizację Global Volunteers.

Na zdjęciach: Pani Dorota Wierzbicka - dyrektor Programów Międzynarodowych Organizacji Global Volunteers wysłuchuje laudacji i  przyjmuje gratulacje. Starosta Siedlecki Zygmunt Wielogórski.

 


 

[tekst wystąpienia Global Volunteers] 

Szanowni Państwo!

Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia Laureata tegorocznej Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza "Za działalność społeczno-charytatywną na rzecz regionu i jego mieszkańców w dziedzinie edukacji językowej, zwłaszcza dzieci i młodzieży"
Laureatem tym, z woli członków Kapituły Nagrody została amerykańska organizacja Global Volunteers, z którą społeczeństwo regionu siedleckiego związane jest od 1989 roku
Na początek kilka słów ogólnie na temat organizacji.
Global Volunteers jest prywatną, międzynarodową organizacją non–profit, która zajmuje się promowaniem rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie. Organizacja została założona w 1984 roku przez amerykanów Buda Philbrooka i Michele Gran. Siedzibą organizacji jest miasto St. Paul, w stanie Minnesota w USA.  Global Volunteers posiada status konsultanta  ONZ, a także partnerskie stosunki z organizacjami z ponad 200 społeczności na całym świecie.
Skupiając się na projektach rozwoju, inicjowanych przez lokalne społeczności, misją Global Volunteers jest promowanie pokoju i społecznej sprawiedliwości poprzez wzajemne zrozumienie między narodami. Global Volunteers rocznie koordynuje ponad 200 grup wolontariuszy. 99% wolontariuszy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pozostały procent to łączna liczba obywateli z ponad 26 krajów. Wolontariusze reprezentują różne grupy wiekowe i zawodowe. Uczestnicząc w programie, uczą się od lokalnych społeczności poprzez wspólną z nimi pracę. Grupy wolontariuszy zarządzane są przez wykwalifikowanych liderów.

Na podstawie danych z  2013 roku, w ramach działalności organizacji w ciągu prawie 30 lat pracowało ponad 30 000 wolontariuszy dla 160 lokalnych społeczności w 32 krajach na 6 kontynentach.

Zakres pracy organizacji w poszczególnych krajach jest określony przez lokalne społeczności i kierowany przez lokalnych liderów. Główne projekty to:
• Opieka nad dziećmi z domów dziecka;
• Nauczanie praktycznej znajomości języka angielskiego ;
• Zapewnienie opieki zdrowotnej ;
• Budowa, remonty i malowanie domów i obiektów społecznych, takich jak szkoły, przychodnie zdrowia i ośrodki kultury.

Wolontariusze oprócz tego, że poświęcają swój czas, pokrywają także wszystkie koszty związane z programem. Jak sami twierdza, często okazuje się, że dzięki zdobywaniu bogatych doświadczeń  i czerpaniu satysfakcji z pracy z lokalnymi społecznościami,  w zamian otrzymują znacznie więcej niż dają.

Wszystko rozpoczęło się wraz z przemianami demokratycznymi w Polsce. W 1989 roku przyjechał do Warszawy Prezydent organizacji Global Volunteers i spotkał się w polskim Parlamencie z Senatorem Ziemi Siedleckiej – Gabrielem Janowskim, reprezentującym w tym czasie w Sejmie Solidarność Rolników Indywidualnych. W czasie rozmowy Gabriel Janowski poprosił o nauczanie języka angielskiego.

Po latach nauki języka rosyjskiego potrzebowaliśmy dobrze wykształconej kadry władającej językiem angielskim tak, aby mogła nas wprowadzić do Unii Europejskiej i NATO.

Pierwsze grupy amerykańskich woluntariuszy przyjechały w 1990 roku do Gminy Zbuczyn. Mieszkali w domach indywidualnych gospodarzy, a języka angielskiego uczyli w okolicznych szkołach. Naukę koordynował pan Jan Romańczuk (dzisiejszy Wicewójt Gminy Wiśniew).

W tym też roku z woluntariuszami spotkałem się w Zuczynie i zaprosiłem ich aby uczyli angielskiego w czasie wakacji w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.

W wakacje 1991 roku na kolonie do Reymontówki, razem z dziećmi z terenu Siedlec i okolic przyjechała pierwsza 8 osobowa grupa Amerykanów. Ciągle ich pamiętamy. Kierownikiem tej grupy była Gail Emerson, a w grupie była m. in. – Barbara Benner i znany kompozytor Lary Smith. Ciągle jesteśmy z nimi w kontakcie. Od tego czasu Amerykanie włączyli się w wiele innych działań organizowanych w Reymontówce.

W  latach 90 - tych amerykańscy wolontariusze zajmowali się szkoleniem naszych mieszkańców w zakresie otwierania małych przedsiębiorstw, szkoleniem urzędników i bezrobotnych w walce z bezrobociem, opieką nad dziećmi z Domu Dziecka w Kisielanach oraz dziećmi specjalnej troski w Stoku Lackim.

Kursy językowe odbywały się także w Dobczycach koło Krakowa i Miętnem koło Garwolina, ale lata współpracy przetrwał tylko Powiat Siedlecki. W ciągu tych 24 lat pracowało w Polsce z organizacją Global Volunteers ponad 3.000 osób, a programem nauczania języka angielskiego objęto kilka tysięcy dzieci i dorosłych.

Jednymi z pierwszych uczniów byli kolejarze (głównie bileterzy i konduktorzy z pociągów na trasie Siedlce – Warszawa), urzędnicy pocztowi (np. poczta w Kotuniu łączyła jeszcze na korbkę telefony w całej gminie w tym Reymontówkę, a przecież trzeba było się jakoś porozumieć z telefonistką….), policjanci, pracownicy urzędów – miejskiego i wojewódzkiego, pracownicy Mostostalu i Drosedu. Realizację programu nauczania wśród szkół jako pierwsze rozpoczęły szkoły w Żeliszewie, Broszkowie, Kotuniu , Cisiu Zagrudziu oraz szkoły siedleckie. Każdego roku amerykańscy nauczyciele rozpoczynali realizację programu  od marca do listopada (każda grupa przyjeżdżała na 3 tygodnie). Opiekę pełnił amerykański kierownik grup i polski koordynator programu. Zasada ta wprowadzona na początku współpracy przetrwała do dnia dzisiejszego.

Pamiętamy pierwszych amerykańskich kierowników grup, którzy mieszkali u nas przez kilka lat. Byli to Amerykanie: Herc i Carolain Clark, Bob Brant, Lora Javenkovski i Melani Radkiwicz, a ostatnio (już od kilku lat) mamy polskiego przedstawiciela organizacji Global Volunteers w Polsce – Dorotę Wierzbicką, która odpowiada także w organizacji za koordynację operacji międzynarodowych na wszystkich kontynentach.

W czasie, kiedy potrzebowaliśmy największej pomocy, do Polski przyjeżdżało ponad 200 woluntariuszy rocznie. Obecnie grupy się zmniejszyły, ale rozumiemy, że potrzeba niesienia pomocy innym krajom, szczególnie Afryki, Azji i Ameryki Południowej jest większa (mieliśmy zresztą już pierwszą wolontariuszkę z Polski, która z organizacją Global Volunteers pracowała w Indiach).

Dzięki kontaktom z Global Volunteers w 1994 roku pierwszy raz przyjechała do „Reymontówki” na obóz letni 17 osobowa grupa młodzieży amerykańskiej z Minneapolis, co dało początek wymianie młodzieży i wyjazdowi młodych ludzi z Siedlec i okolic na wakacje do USA.
W następnych latach nasza młodzież wyjeżdżała jeszcze do Portland (Oregon), Cedar Rapids (Iowa) i ponownie Minneapolis (Minnesota).
Od 1999 r. oficjalnym gospodarzem wizyt amerykańskich wolontariuszy jest Starosta Siedlecki.

Od 2001 roku rozpoczęła się też działalność „Funduszu Rodziny Maxwell”, byłych wolontariuszy z organizacji Global Volunteers, którzy postanowili co roku przekazywać poważną kwotę pieniędzy na zakup komputerów do szkół z naszego regionu.
A początki współpracy nie były łatwe.

Dziwiliśmy się, po co ci Amerykanie przyjeżdżają tutaj do wschodniej Polski, pracują i jeszcze sami za to płacą? To wydawało się nierealne… To co nam oferują to najwyższy szczebel wolontariatu – bo darują nam swoją pracę, umiejętności, czas i  sami pokrywają koszty swojego pobytu. Jednak nauka języka angielskiego to nie wszystko – przynoszą nam przede wszystkim przyjaźń, otwartość, bezinteresowność i swoje serce. Bo niesienie pomocy potrzebującym , to w dzisiejszych czasach wartość szczególna.

Pochylenie się nad drugim człowiekiem, okazywanie mu troski i pomocy to cechy bodaj najcenniejsze, zwłaszcza we współczesnym świecie. To właśnie Oni, nie licząc czasu i sił pełnią swą służbę wobec tych, którzy pragną rozwijać swe horyzonty. Połączeni jesteśmy na dobre i na złe. Byliśmy z Amerykanami 11 września, kiedy nastąpiła seria zamachów w USA, a Oni składaliście nam kondolencje, gdy zginął nasz Prezydent w katastrofie pod Smoleńskiem. Znamy się, rozumiemy, i dzięki temu jesteśmy sobie bliscy.

Myślimy o sobie w trudnych chwilach i radujemy się szczęściem przyjaciół…to chyba największy efekt tej wieloletniej współpracy. Amerykanie stali się stałym elementem ziemi siedleckiej, nie traktujemy już ich jak gości, wydaje się, że są z nami od zawsze.. To już nie tylko nauka języka, szkolenia ekonomiczne, opieka nad dziećmi – to także wieloletnie przyjaźnie, przełamywanie barier i różnic kulturowych, wymiana korespondencji, wzajemne przyjaźnie i wizyty, szczęśliwe polsko-amerykańskie małżeństwa i kilka złamanych serc.

Dlatego też mamy nadzieję, że Amerykanie będą zawsze chętnie przyjeżdżać do naszego kraju, bo tu na Was czekamy…

Szanowni Państwo!

Członkowie Kapituły Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza z uwagą prześledzili systematyczną, oczekiwaną przez dzieci, młodzież i dorosłych, realizowaną na zasadach autentycznego wolontariatu pracę Global Volunteers. Podobnie uczyniło wielu byłych i obecnych dyrektorów instytucji kultury,  klubów, ale przede wszystkim szkół – od maleńkich szkół wiejskich, po renomowane, siedleckie licea. Znajdując uzasadnienia w ogromie dokonań Global Volunteers uznano jednomyślnie, że właśnie ta, amerykańska organizacja w pełni zasługuje, by przyznać Jej Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza za rok 2013 w dziedzinie społeczno - humanitarnej.