slajd02.jpgslajd03.jpgslajd04.jpgslajd06.jpgslajd07.jpgslajd08.jpgslajd10.jpgslajd12.jpgslajd13.jpgslajd14.jpg


26-27.09.2019 - Czytamy dzieła Wł. Reymonta - Wampir >> zaproszenie

Wampir Wladysława Reymonta

27-28.09.2018 - Czytamy dzieła W. St. Reymonta "Fermenty"

 

W dworze Reymontówka czytamy dzieła W.St.Reymonta

 

 

W Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach (Powiat Siedlecki) kontynuowana jest akcja CZYTAMY DZIEŁA Wł. St. REYMONTA. Tym razem po „Chłopach”, „Ziemi Obiecanej” i „Komedientce” przyszła kolej na „FERMENTY”. Czytać będą aktorzy (m. in. Joanna Żółkowska), politycy, samorządowcy, dziennikarze, sportowcy, nauczyciele, uczniowie, pracownicy fizyczni i umysłowi – wszyscy dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta. Jedna osoba czyta maksymalnie 10 minut i następuje zmiana.

Termin – 27 września w godz. 10.00 – 19.00 i 28 września w godz. 11.00 – 19.00

Miejsce: Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Gmina Kotuń, Powiat Siedlecki.

Zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu a szczególnie na spotkanie z pochodzącą z Siedlec aktorką Joanną Żółkowską w dniu 28.09. o godz. 17.00

 

Organizatorzy:

Samorząd Powiatu Siedleckiego

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach

przy współpracy z Siedlecką Grupą Literacką „Witraż” działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach

Stowarzyszenie Centrum Edukacyjne z siedzibą w Siedlcach

 

Czytamy Chłopów non-stop 2015 - program imprezy

 

 

 

Szanowni Państwo

 

Bardzo dziękuję za ogromne zainteresowanie naszym projektem. Zgłosiło się ponad 300 osób, a według podziału czasu potrzeba nam 190, losowo wybrałem więc te osoby. Przepraszam bardzo wszystkich tych, którzy nie znaleźli się na listach; możliwe są drobne korekty, ale minimalne, bo trudno zgrać tak duże przedsięwzięcie. Proszę wszystkich o potwierdzenie udziału w imprezie lub uwagi na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefon 601299411.
Dziękuję wszystkim współorganizatorom, bez Państwa nie dalibyśmy rady. 
Do zobaczenia w dniach 1-4 października br. w Reymontówce !

 

 

/Marek Błaszczyk/

Czytamy chłopów non-stop 2015 - scenariusz podziału czytających dzieło

 

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękuję za ogromne zainteresowanie naszym projektem. Zgłosiło się ponad 300 osób a według podziału czasu potrzeba nam 190, losowo wybrałem więc te osoby. Przepraszam bardzo wszystkich tych którzy nie znaleźli się na listach, możliwe są drobne korekty ale minimalne bo trudno zgrać tak duże przedsięwzięcie. Proszę wszystkich o potwierdzenie udziału w imprezie lub uwagi na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefon 601299411.
Dziękuję wszystkim współorganizatorom, bez Państwa nie dalibyśmy rady. Do zobaczenia w dniach 1-4 października br. w Reymontówce !

 

/Marek Błaszczyk/

 

 

Uwagi do podziału „Chłopów”  W.S. Reymonta

Podane strony dotyczą  ilustrowanej wersji papierowej z której będziemy czytać powieść w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Wydanie Jubileuszowe. Rok Reymontowski 2000, wydawca Fundacja Edukacji i Kultury Narodowej SIEJBA im. Tadeusza Kościuszki.

Podane wersy dotyczą wersji  elektronicznej dostępnej na stronie www.wolnelektury.pl szukamy powieści Chłopi i kolejno każdy tom, wchodzimy na "Czytamy on line".

Podana jest godzina rozpoczęcia czytania, wers i słowa. To samo dotyczy zakończenia

W uwagach podane są tomy i rozdziały według klucza: J/I  = Tom Jesień rozdział I, Z/I= Tom Zima rozdział I, W/I =Tom Wiosna rozdział I, L/I = Tom Lato rozdział I itd.

 

 

>>> lista osób - harmonogram z podziałem na części biorących udział w imprezie [pobierz]

 

Czytamy Chłopów non-stop 2015 - informacje

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach to ośrodek kultury powiatu siedleckiego, położony 15 km na zachód od Siedlec, w Gminie Kotuń. Mieści się on w zabytkowym dworze wybudowanym w I połowie XIX wieku dla rodziny Różańskich. 

W 1926 roku dwór wraz z należącymi do niego gruntami zakupiła wdowa po Władysławie Reymoncie – Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy, które otrzymał jej mąż jako Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”.

Za czasów pani Aurelii, dwór przeżywał swą świetność, gdyż żona noblisty była niezwykle gospodarna i zapobiegliwa.

Rozbudowała pomieszczenia dworskie, powiększyła i uporządkowała park oraz wzbogaciła go o nowe, rzadkie okazy drzew i krzewów, które po części dotrwały do dziś.

W roku 1981 dwór przeszedł na własność Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Wówczas rozpoczęto jego gruntowną przebudowę. Dwór przemianowano na Dom Pracy Twórczej i nadano mu nazwę „Reymontówka”. Od 1999 r. właścicielem dworu jest Powiat Siedlecki. 

Dzień powszedni „Reymontówki”, to obecność w niej ludzi związanych z kulturą – muzyków, rzeźbiarzy, malarzy, którzy tu odpoczywają i tworzą. 

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” pełni rolę powiatowego domu kultury, jednak od lat mają tu miejsce także imprezy o zasięgu ponadregionalnym i międzynarodowym. 

W 2015 r. mija 90 rocznica śmierci Władysława Reymonta - rok ten został ogłoszony Rokiem Reymonta na Mazowszu.

Dla upamiętnienia tej rocznicy a także celem promocji twórczości Władysława Reymonta , powieści "Chłopi", czytelnictwa , ziemi siedleckiej oraz ośrodka kultury -  Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach planujemy zorganizowanie imprezy pod nazwą :

 

Czytamy „Chłopów” Non Stop !!!

Zamierzamy ustanowić rekord Świata ( jeszcze takiego nie ma - z zapisaniem w księdze Rekordów Guinness'a ) w czytaniu powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta  bez przerwy.

Czytać będą aktorzy , politycy , samorządowcy , dziennikarze, sportowcy, nauczyciele , uczniowie , pracownicy fizyczni i umysłowi – wszyscy , którzy przyjmą nasze zaproszenie, a dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta. Chcielibyśmy aby pierwszy czytał Wicepremier Piechociński, a kończył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Czytamy dzień i noc do skutku – potrwa to 3 dni i 3 noce. Jedna osoba czyta maksymalnie pół godziny i następuje zmiana ( wszystko zależy od tego ile osób nam się zgłosi ). Jedna osoba może czytać kilka razy. Tylko ochotnicy. Czytający przebywa w dużej sali dworu , przy komiku – nagłośnienie jest w dworze i na zewnątrz.

 

Patronat medialny i transmisje: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki,  inne stacje radiowe , tv, prasa.

Termin – 1 - 4 października 2015 r.

 

Rozpoczynamy 1.10. o godz. 12.00 i przewidujemy zakończenie 4.10. około południa.

 Wśród osób i instytucji, które się już zgłosiły są :

- pracownicy Starostwa Powiatowego w Siedlcach,

- KRUS Siedlce,

- departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego,

- Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach,

- Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Cisiu Zagrudziu,

- Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Brama"

- Gimnazjum w Kotuniu

- Siedlecka Grupa Literacka Witraż

- Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach,

 

osoby indywidualne m. innymi:

- Wicepremier Janusz Piechociński

- Bożena Żelazowska - Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 

- Zygmunt Wielogórski – Starosta Siedlecki

- Ireneusz Kozłowski: trener, zawodnik, hodowca, dwukrotny medalista Mistrzostw Polski w powożeniu zaprzęgami dwukonnymi, drużynowy wicemistrz Świata 

 

Zgłoszenia dokonujemy na adres e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. w terminie do 30.06.2015 r. 

O zakwalifikowaniu do czytania decyduje kolejność zgłoszeń.