Archiwum imprez (wybór)
24.02.2019 godz. 15:00 - Zaproszenie spotkanie autorskie z Urszulą Tom
Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach
zaprasza na
spotkanie autorskie oraz promocja najnowszego wielojęzycznego tomiku
"Jak złote ziarno”
siedleckiej poetki Urszuli Tom
organizowane przez
Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich
im. Franciszka Karpińskiego
przy współpracy
Instytutu Polonistyki i Neofilologii UPH
z udziałem gości z zagranicy
Spotkanie poprowadzi p. Agata Świderska
Niedziela 24.02.2019 r. godz. 15.00
16.11.2018, godzina 18:00 - Uroczyste zakończenie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Sztuka bez granic – Barwy Niepodległości” 2018
W dniach od 4 do 17 listopada 2018 r. w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach goszczą artyści z Polski i zagranicy na Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Sztuka bez granic – Barwy Niepodległości”.
Organizatorem pleneru jest Stowarzyszenie „Centrum Edukacyjne” z siedzibą w Siedlcach, przy współpracy z Powiatem Siedleckim i Domem Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.
Plenery malarskie w „Reymontówce” to jedna z i najbardziej prestiżowych, cyklicznie odbywających się tu imprez; organizowane są od 1999 r., a w tym roku wypada jego 20 edycja.
Nieprzemijającą wartością plenerów jest bogactwo wrażeń, przemyśleń, dzielenie się swoimi umiejętnościami oraz dialog różnych postaw twórczych.
Dzięki tego typu otwartym imprezom organizowanym w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, w środowisku lokalnym kształtuje się nowy model uczestnictwa w kulturze, spędzania wolnego czasu, rozwoju swoich zainteresowań i pasji intelektualnych.
Zaproszenie na tegoroczny plener przyjęło 20 artystów o znaczącym dorobku twórczym, reprezentujących różne techniki, wypowiedzi artystyczne i kierunki w malarstwie i rzeźbie z Polski, Chin, Rosji, Grecji, Słowacji i Litwy. Komisarzem Pleneru jest Antoni Wróblewski.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane sztuką do odwiedzania artystów w czasie trwania pleneru oraz na uroczyste zakończenie, które odbędzie się 16 listopada (piątek) o godzinie 18:00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.
Wstęp wolny.
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiatu Siedleckiego.
Program koncertu
Henryk Wieniawski – Obertas G-dur op.19 nr 1
Alicja Szumowiecka – skrzypce
Aleksandra Bobrowska – fortepian
Fryderyk Chopin – 4 Mazurki op.17
Aleksandra Bobrowska – fortepian
Alfredo Piatti – Kaprys G-dur op.25 nr 11
Izabela Skaruz –wiolonczela
Edward Elgar- Salut d’Amour E-dur op.12
Danuta Feruś-Żurek- skrzypce
Aleksandra Bobrowska- fortepian
Astor Piazzola – „Cztery pory roku” - cz.1. „Wiosna”
Alicja Szumowiecka – skrzypce
Izabela Skaruz – wiolonczela
Aleksandra Bobrowska – fortepian
Astor Piazzola – „Cztery pory roku” - cz.4. „Zima”
Danuta Feruś-Żurek – skrzypce
Izabela Skaruz – wiolonczela
Aleksandra Bobrowska – fortepian
Izabela Skaruz jest uczennicą V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Siedlcach. Od tego roku jest również studentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli prof. Macieja Mazurka oraz prof. Tomasza Lisieckiego. Jest laureatką kilku konkursów wiolonczelowych. W maju zdobyła II Miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych 2018 w Bydgoszczy.
Alicja Szumowiecka - absolwentka PSM I st. im. F. Chopina w Opolu, uzupełniała wykształcenie pod kierunkiem Danuty Feruś-Żurek, a doskonaliła umiejętności pod okiem m.in. Vadima Brodskiego, Włodzimierza Promińskiego, Tove i Beli Detrekӧy. W latach 2008-2014 współtworzyła Kwartet Aleksandria.
Aleksandra Bobrowska - Gdańszczanka, absolwentka Royal Northern College of Music w Manchesterze oraz Haute École de Musique w Genewie. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem takich muzyków jak: Kevin Kenner, Krzysztof Jabłoński, Lee Kum–Sing i innych. Występowała w wielu miejscach w Polsce (m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Narodowa), Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie im. J.Cochrana (2016, 2015); była także finalistką I Międzynarodowego Konkursu im. L. van Beethovena w Lusławicach (2015; duet fortepian/wiolonczela); jest także finalistką RNCM Chopin Prize (2012). Koncertuje jako solistka oraz kameralistka. Od kilku lat zajmuje się też działalnością pedagogiczną.
Danuta Feruś-Żurek – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, skrzypaczka i pedagog szkół ZSM w Siedlcach i PSM I st. im. J. Zarębskiego w Warszawie. Współtworzyła Kwartet Aleksandria, pomysłodawca i organizator makroregionalnego konkursu „Pogoń struny”, a także licznych koncertów tematycznych i rocznicowych.
24.06-1.07.2018 - Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Czy jesteśmy tacy sami?”
Stowarzyszenie Centrum Edukacyjne z siedzibą w Siedlcach, Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają na Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Czy jesteśmy tacy sami?”.
Warsztaty odbywają się w dniach 24.06.2018 - 1.07.2018 r. w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, z udziałem 46 osobowej grupy uzdolnionej artystycznie młodzieży z Francji (miasto Never’s), Niemiec (powiat Oberhavel) i Polski (powiat siedlecki).
Młodzież pod kierunkiem instruktorów (Dorota Todorska, Małgorzata Czarnocka, Beata Zdrodowska) przygotowuje finałowy spektakl taneczno-muzyczny pod hasłem
„Czy jesteśmy tacy sami?”. Przedstawienie ukazuje, w jaki sposób rozwijała i kształtowała się nasza współpraca, w jaki sposób wspólne działanie zmieniły nasze społeczeństwa (szczególnie młodzież). W jaki też sposób można żyć razem, mimo różnorodności kultur oraz tradycji.
Projekt realizowany jest poprzez zajęcia artystyczne (teatr, muzyka, taniec plastyka) prowadzone przez specjalistów w każdej dziedzinie.
Zajęcia tego typu są najlepszą formą edukacji młodych ludzi; kształtują postawy społeczne, poszukują odpowiedzi na pytania i wątpliwości nurtujące współczesnego człowieka, jednocześnie motywując młodzież do aktywności wyrażania różnego rodzaju emocji. Ważnym elementem programu warsztatów są Dni Tematyczne - wieczorne spotkania, na których każda grupa uczestniczącego w projekcie kraju zaprezentuje swoją kulturę, tradycje i obyczaje. Młodzieży proponujemy też bogatą ofertę zajęć sportowo-rekreacyjnych, a także naukę języków obcych.
Finałowy spektakl odbędzie się w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, w sobotę - 30.06.2018 r. o godz. 16:00.
Serdecznie zapraszamy !
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu:
Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Samorządu Województwa Mazowieckiego
30.04-05.05.2018 - Plener Rzeźby Ludowej oraz Warsztaty Rzeźby Ludowej dla młodzieży "Szkółka Rzeźbiarska"
Od 30 kwietnia do 5 maja 2018 roku w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach odbywa się Plener Rzeźby Ludowej oraz Warsztaty Rzeźby Ludowej dla młodzieży „Szkółka Rzeźbiarska.
Plenery rzeźbiarskie organizowane są w „Reymontówce” od 20 lat, a uczestniczący w nich rzeźbiarze to uznani twórcy, których prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Uczestnikami tegorocznego pleneru są: Elżbieta i Tadeusz Adamscy, Krzysztof Osak oraz Piotr Czubaszek. W 2014 roku rozpoczęliśmy cykl edukacyjny – spotkania rzeźbiarzy z uzdolnioną młodzieżą z Gminy Kotuń, współpracującą z panią Danutą Kostyrą-Kolo - dyrektorką Gminnej Biblioteki Publicznej w Kotuniu.
Celem działalności "Szkółki" jest upowszechnianie wśród młodzieży tradycyjnej rzeźby ludowej, wyszukiwanie młodych talentów, kształtowanie umiejętności warsztatowych oraz poznanie podstaw teoretycznych i praktycznych wykonywania rzeźby w drewnie.
W tym roku młodzież pod kierunkiem Państwa Elżbiety i Tadeusza Adamskich realizuje zaproponowany przez organizatora projekt pod nazwą „Symbole Niepodległej” w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powstają więc płaskorzeźby przedstawiające najważniejsze postacie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości (portret Józefa Piłsudskiego czy Portret Fryderyka Chopina) oraz symbole narodowe takie jak godło, flaga czy mapa Polski Niepodległej.
Rzeźbiarze natomiast pracują nad postacią Świętego Floriana, który zostanie przekazany przez Starostę Siedleckiego pana Dariusza Stopę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu w 100 lecie jej powstania.
Uroczyste podsumowanie Pleneru dla Rzeźbiarzy Ludowych i Warsztatów Rzeźby Ludowej dla młodzieży, na którym nastąpi prezentacja powstałych prac odbędzie się 20 maja b. r. podczas corocznej Majówki w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.
17.11.2017, godzina 18:00 - Uroczyste zakończenie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Sztuka bez granic – Jesienny Pejzaż Mazowsza” 2017