slajd01.jpgslajd02.jpgslajd03.jpgslajd04.jpgslajd06.jpgslajd07.jpgslajd08.jpgslajd10.jpgslajd12.jpgslajd13.jpgslajd14.jpg

KOLONIE ARTYSTYCZNO-JĘZYKOWE 2023 - informacja

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach informujemy, iż zapisy na kolonie artystyczno – językowe w sezonie 2023 rozpoczynamy dopiero w dniu 3 kwietnia 2023 r. (poniedziałek). Podczas wakacji 2023 r. odbędą się cztery turnusy kolonii artystyczno – językowych w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach w następujących terminach:

  • I turnus - 26.06 – 7.07 (dla młodzieży od 13 do 17 lat)

  • II turnus - 16 – 28.07 (dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat)

  • III turnus -  30.07 – 11.08 (dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat)

  • IV turnus - 13.08 – 25.08 (dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat)

 XXV - lecie współpracy z amerykańską organizacją Global Volunteers

Drodzy Przyjaciele, 

Uprzejmie zapraszam wszystkich współorganizatorów pobytów oraz byłych i obecnych uczniów amerykańskich nauczycieli na uroczystość obchodów 25 – lecia współpracy mieszkańców ziemi siedleckiej z amerykańską organizacją Global Volunteers . Uroczystość odbędzie się w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach Powiat Siedlecki w dniu 17 maja 2015 r. o godz. 15.00.

>>> http://www.globalvolunteers.org/reply/r/poland/25-years-in-poland.html

 

Dom Pracy Twórczej Reymontówka 

 


 

  Szanowni Państwo,

Na początek przypomnę trochę historii.

Global Volunteers jest prywatną, międzynarodową organizacją non–profit, która zajmuje się promowaniem rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie. Organizacja została założona w 1984 roku przez amerykanów Buda Philbrooka i Michele Gran. Siedzibą organizacji jest miasto St. Paul, w stanie Minnesota w USA.  Global Volunteers posiada status konsultanta  ONZ, a także partnerskie stosunki z organizacjami z ponad 200 społeczności na całym świecie. 

Skupiając się na projektach rozwoju, inicjowanych przez lokalne społeczności, misją Global Volunteers jest promowanie pokoju i społecznej sprawiedliwości poprzez wzajemne zrozumienie między narodami.

Global Volunteers rocznie koordynuje ponad 200 grup wolontariuszy. 

99% wolontariuszy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pozostały procent to łączna liczba obywateli z ponad 26 krajów. Wolontariusze reprezentują różne grupy wiekowe i zawodowe. Uczestnicząc w programie, uczą się od lokalnych społeczności poprzez wspólną z nimi pracę. Grupy wolontariuszy zarządzane są przez wykwalifikowanych liderów.

Na podstawie danych z  2014 roku, w ramach działalności organizacji w ciągu  30 lat pracowało ponad 31 000 wolontariuszy dla 160 lokalnych społeczności w 32 krajach na 6 kontynentach.

Zakres pracy organizacji w poszczególnych krajach jest określony przez lokalne społeczności i kierowany przez lokalnych liderów. Główne projekty to :

• Opieka nad dziećmi z domów dziecka;

• Nauczanie praktycznej znajomości języka angielskiego ;

• Zapewnienie opieki zdrowotnej ;

• Budowa, remonty i malowanie domów i obiektów społecznych, takich jak szkoły, przychodnie zdrowia i ośrodki kultury .

Wolontariusze oprócz tego, że poświęcają swój czas, pokrywają także wszystkie koszty związane z programem. Jak sami twierdza, często okazuje się, że dzięki zdobywaniu bogatych doświadczeń  i czerpaniu satysfakcji z pracy z lokalnymi społecznościami,  w zamian otrzymują znacznie więcej niż dają.

 


 

Teraz o programie w Polsce. 

Wszystko rozpoczęło się wraz z przemianami demokratycznymi w Polsce.

W 1989 roku przyjechał do Warszawy Prezydent organizacji Global Volunteers i spotkał się w polskim Parlamencie z Senatorem Ziemi Siedleckiej – Gabrielem Janowskim, reprezentującym w tym czasie w Sejmie Solidarność Rolników Indywidualnych. W czasie rozmowy Gabriel Janowski poprosił organizację o nauczanie języka angielskiego.

Po latach nauki języka rosyjskiego potrzebowaliśmy dobrze wykształconej kadry władającej językiem angielskim tak, aby mogła nas wprowadzić do Unii Europejskiej i NATO.

Pierwsze grupy amerykańskich woluntariuszy przyjechały w 1990 roku do Gminy Zbuczyn w powiecie siedleckim , a w wakacje 1991 roku na kolonie do Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, razem z dziećmi z terenu Siedlec i okolic przyjechała pierwsza 8 osobowa grupa Amerykanów. Od tego czasu Amerykanie zostali już w Reymontówce.

W  latach 90 - tych wolontariusze zajmowali się szkoleniem naszych mieszkańców w zakresie otwierania małych przedsiębiorstw, szkoleniem urzędników i bezrobotnych w walce z bezrobociem, opieką nad dziećmi z Domu Dziecka w Kisielanach oraz dziećmi specjalnej troski w Stoku Lackim.

Kursy językowe odbywały się także w Dobczycach koło Krakowa i Miętnem koło Garwolina, ale lata współpracy przetrwał tylko Powiat Siedlecki.

W ciągu tych 25 lat pracowało w Polsce z organizacją Global Volunteers ponad 3.000 osób, a programem nauczania języka angielskiego objęto kilka tysięcy dzieci i dorosłych.

Każdego roku amerykańscy nauczyciele rozpoczynali realizację programu  od marca do listopada (każda grupa przyjeżdżała na 3 tygodnie). 

Opiekę pełnił amerykański kierownik grup i polski koordynator programu. Zasada ta wprowadzona na początku współpracy przetrwała do dnia dzisiejszego.

W czasie, kiedy potrzebowaliśmy największej pomocy, do Polski przyjeżdżało ponad 200 woluntariuszy rocznie.

Obecnie grupy się zmniejszyły, ale rozumiemy, że potrzeba niesienia pomocy innym krajom, szczególnie Afryki, Azji i Ameryki Południowej jest większa (mieliśmy zresztą już pierwszą wolontariuszkę z Polski, która z organizacją Global Volunteers pracowała w Indiach).

Od 1999 r. oficjalnym gospodarzem wizyt amerykańskich wolontariuszy jest Starosta Siedlecki.

Dla uczczenia 25 rocznicy współpracy planujemy w dniu 17 maja 2015 r. od godz. 15.00 zorganizowanie polsko – amerykańskiego pikniku.

Zapraszamy Prezydenta organizacji Global  Volunteers Buda Philbrooka , kilku byłych wolontariuszy z USA , Ambasadora USA w Polsce, władze samorządowe Mazowsza i Powiatu Siedleckiego , dyrektorów szkół i zakładów pracy z którymi współpracowała organizacja , dzieci , młodzież i dorosłych – uczniów amerykańskich nauczycieli (zarówno uczniów okolicznych szkół , jak i kolonistów).

Po części oficjalnej w której głos zabiorą przedstawiciele władz i wolontariuszy , wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” oraz młodzi piosenkarze z USA i Polski. 

Imprezę zakończy wspólne ognisko.

Będziemy zaszczyceni jeśli weźmiecie udział w naszym wspólnym święcie.

Jeśli macie Państwo zdjęcia (interesują mnie szczególnie pierwsze lata współpracy) wspólnych lekcji w szkołach lub koloni językowych w Reymontówce, proszę przyślijcie mi je na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

Marek Błaszczyk